Welconomy Forum: o pandemii i nie tylko

Dr Beata Kaczmarek-Szczepańska z Wydziału Chemii UMK została tegoroczną laureatką Nagrody im. prof. Stefana Mellera fot. fot. Andrzej Romański

Od 21 do 22 czerwca odbyła się XXVIII edycja Welconomy Forum in Toruń. Podobnie jak w ubiegłych latach w wydarzeniu nie zabrakło ekspertów z UMK.

Wzorem ubiegłego roku Forum zostało zorganizowane w formule hybrydowej – pierwszy dzień konferencji odbył się w sposób tradycyjny w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, drugi dzień natomiast został przeprowadzony w formie online. Nagrane wcześniej panele tematyczne zostały zamieszczone na kanale Welconomy w serwisie YouTube.

Podczas otwarcia Forum tradycyjnie nastąpiło wręczenie Nagrody im. prof. Stefana Mellera przyznawanej w konkursie "Moja firma". Laureatką tegorocznej edycji została dr Beata Kaczmarek-Szczepańska z Wydziału Chemii UMK, którą doceniono za projekt "Opracowanie kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji skóry osób po usunięciu zmian nowotworowych". Nagrodę wręczyli rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz dr. Jacek Janiszewski (Stowarzyszenie "Integracja i Współpraca").

Celem projektu jest wdrożenie kosmetyku do pielęgnacji skóry po usunięciu zmian nowotworowych. Preparat, oprócz działania nawilżającego, będzie także wykazywał selektywne działanie na komórki - hamujące proliferację komórek nowotworowych, bez wpływu na komórki normalne. Jest to cecha kosmetyku, która będzie go wyróżniać na tle innych kosmetyków onkologicznych, które ograniczają się jedynie do nawilżenia skóry. W celu uzyskania selektywnego działania kosmetyku receptura zawierać będzie odpowiednie kwasy polifenolowe, które zostały już wyznaczone i określone jako wybiórczo działające na komórki. Badania przedwdrożeniowe dotyczyły badań in vitro na komórkach MNT-1 (ludzkich komórkach czerniaka) oraz BMSC (komórkach mezenchymalnych) roztworów kwasów polifenolowych o różnym stężeniu. Ponadto opracowano recepturę kosmetyku zawierającą kwasy polifenolowe w ilościach wykazujących najlepszą efektywność działania.

W tym roku podczas Sesji Inauguracyjnej zostały poruszone dwa tematy: wpływ pandemii na zmiany społeczne i gospodarcze w kraju i na świecie oraz Zielony Ład.

Podczas XXVIII edycji Welconomy gościli reprezentanci środowiska biznesowego, naukowego i politycznego, którzy dyskutowali  między innymi na tematy związane ze zdrowiem oraz systemem jego ochrony, sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa i przyszłości energetyki w Polsce oraz etyką. Refleksji i ocenie ekspertów poddane zostały również: rola banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej oraz funkcjonowanie sieci handlowych w dobie kryzysu.

Tradycyjnie osobny blok przeznaczony był współpracy z zagranicą.

Tegoroczne Welconomy Forum obejmowało również Bałtyckie Forum Samorządowe, poświęcone samorządowcom z północy kraju.

Program Forum

Udział naukowców z UMK w konferencji:

21 czerwca, godz. 11:00-12:00:

• Dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK – kierownik Katedry Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK - panel: "Wpływ pandemii na zmiany  gospodarczo-społeczne  w kraju i na świecie";

21 czerwca, godz. 13:30-14:30:

• Dr hab. Michał Polasik, prof. UMK - kierownik Katedry Gospodarki i Finansów Cyfrowych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK - panel: "Rola banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej post-COVID";
  • Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK – kierowniczka Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK - panel: "Nowe strategie UE – rolnictwo w poszukiwaniu innowacyjnych metod i technologii ochrony roślin";
  • Dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK - Katedra Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego Wydziału Nauk o Polityce i  Bezpieczeństwie UMK, Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, członek Rady Kościoła Akademickiego w Toruniu – panel: "Aktywność organizacji kościelnych poza granicami Polski – Zambia";

21 czerwca, godz. 15:00-16:00:

• Mgr Justyna Łaskowska – dyrektorka Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK - panel: "Idea ONE-STOP SHOP i inne aspekty współpracy S2B -pomiędzy nauką i biznesem";

21 czerwca, godz. 16:30-17:30:

• Dr Anna Szkulmowska – brokerka Innowacji na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, członkini Stowarzyszenia Top 500 Innovators - panel: "Kobiety w regionie - biznes, dom, polityka";
  • Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK – pełnomocniczka rektora UMK do spraw równego traktowania, kierowniczka Katedry Filozofii Praktycznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK - panel: "Etyka w nauce, życiu i biznesie";

21 czerwca, godz. 19:30-20:30:

• Dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki – Katedra Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK – panel: "Jak zmaksymalizować podatkowe wpływy budżetowe nie blokując rozwoju gospodarczego w Polsce? Czy to możliwe? Czy potrzebne są zmiany systemowe?";
  • Dr Marlena Krohn – prezeska Centrum Transferu Technologii UMK Sp. z o.o. – panel: "Zielony wodór warunkiem dekarbonizacji";
  • Prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz - dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK – panel: "Zielony wodór warunkiem dekarbonizacji";
  • Dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK – Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK – panel: "Zielony wodór warunkiem dekarbonizacji";

22 czerwca, transmisja paneli tematycznych: 9:00-15:00:

• Prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w sieci uniwersytetów europejskich.