Kontaktul. Wileńska 4, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 6001
e-mail: icnt@umk.pl

Toruń docenia naukowców

Prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz z laureatami nagrody podczas gali w Dworze Artusa
Zespół naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii odebrał nagrodę w kategorii "Nauka" fot. fot. Adam Zakrzewski/Urząd Miasta Torunia

Zespół naukowców z UMK pod kierunkiem prof. Jerzego Łukaszewicza z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za rok 2021.

Raz w roku prezydent Torunia honoruje mieszkańców, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju miasta. Nagrody przyznawane są w 11 kategoriach. Gala, podczas której ogłoszono nazwiska laureatów Nagród Prezydenta za rok 2021, odbyła się 21 listopada 2022 r. w Dworze Artusa.

W kategorii "Nauka" nagrodę przyznano zespołowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w składzie: prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz, dr Piotr Kamedulski i mgr Wojciech Zieliński za wynalezienie w pełni bezolejowej i bezlaserowej metody otrzymywania trójwymiarowych róż grafenowych.

Grafen jest sto razy twardszy od stali. Ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, nie tylko w elektronice, automatyce, biologii czy medycynie, ale także energetyce solarnej, nabierającej coraz większego znaczenia w dobie kryzysu energetycznego na świecie. Zespół toruńskich naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK opracował prostszą metodę otrzymywania tego materiału, nagrodzoną już czterema złotymi medalami na międzynarodowych targach wynalazczości.

Więcej na temat prac toruńskich chemików nad wykorzystaniem grafenu można znaleźć w artykule "Marzenia odklejane z węgla" na Portalu Informacyjnym UMK.

pozostałe wiadomości