Kontakt ul. Wileńska 4, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 6001
e-mail: icnt@umk.pl

UMK w rankingu szanghajskim

Napis Uniwersytet Mikołaja Kopernika przy rekrotacie widziany z góry pod kątem - od początku napisu z widokiem na aulę UMK
Przygotowywane zestawienie uwzględnia osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych fot. fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedną z dziewięciu uczelni w Polsce notowaną na tegorocznej liście Academic Ranking of World Universities. W najstarszym światowym rankingu szkół wyższych sklasyfikowano tysiąc najlepszych uczelni na świecie.

Academic Ranking of World Universities (ARWU), nazywany rankingiem szanghajskim, jest uznawany za prekursora globalnych klasyfikacji. Spośród 2,5 tysiąca klasyfikowanych uczelni, publikowane jest zestawienie tysiąca najlepszych. Ranking ARWU jest przygotowywany przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (stąd nazwa "ranking szanghajski").

W tegorocznym zestawieniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został sklasyfikowany w dziesiątej setce (miejsca 901-1000) razem z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniką Gdańską, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Warszawską. W zestawieniu ujęto także Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (przedział 401-500) oraz Akademię Górniczo-Hutniczą i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (801-900).

Na podium światowego rankingu znalazły się trzy amerykańskie uczelnie: Harvard University, Stanford University oraz Massachussets Institute of Technology.

Ranking szanghajski 2023

Przygotowywane zestawienie uwzględnia osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Twórcy rankingu ARWU biorą pod uwagę m.in. międzynarodowe sukcesy naukowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w prestiżowych czasopismach Nature oraz Science, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index) etc.

pozostałe wiadomości