
Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK podsumowało 2019 r., w którym zakończył się 5-letni okres trwałości europejskiego projektu, w ramach którego powstało Centrum. Czas ten był przeznaczony na osiągnięcie pełnej zdolności do prowadzenia prac badawczych o wysokim poziomie naukowym oraz potencjale aplikacyjnym.
Rok 2019 był rekordowy w zakresie liczby prac opublikowanych z afiliacją ICNT. Pracownicy i afiliowani współpracownicy Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK opublikowali łącznie 89 artykułów, a w 6 publikacjach zawarto podziękowanie za możliwość skorzystania z infrastruktury badawczej Centrum. Zgodnie z misją ICNT i założeniami projektu europejskiego, ICNT ma oferować dostęp do nowoczesnej infrastruktury badawczej zarówno naukowcom zatrudnionym w Centrum, jak i pracującym w innych jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikowane w roku 2019 prace, podobnie jak publikacje z lat ubiegłych (w latach 2013-18 było ich łącznie 185), wzmocniły dorobek wielu dyscyplin reprezentowanych na UMK, takich jak nauki chemiczne, nauki fizyczne, nauki biologiczne, nauki zootechniczne, nauki o zdrowiu, nauki medyczne, psychologia, informatyka i inne. Szczególnie ważne jest wsparcie, którego ICNT udziela, oferując nowoczesną infrastrukturę badawczą w celu pozyskiwania i realizacji grantów. W roku 2019 w całości prowadzono w ICNT 14 grantów badawczych (z Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) o ogólnej wartości 18 569 224,56 zł. Ponadto, realizacja 25 grantów afiliowanych w innych jednostkach organizacyjnych UMK (łączna wartość 30 812 778,70 zł) odbywała się z wykorzystaniem sprzętu i pomieszczeń Centrum, na co wskazują opublikowane prace oraz monitoring korzystania z pomieszczeń i sprzętu badawczego.
Realizacja grantów umożliwia zatrudnianie w Centrum kadry naukowo-badawczej ze środków przewidzianych w grantach. Obecnie blisko połowa z 19 pracowników badawczych ICNT jest zatrudnionych z funduszy grantowych, co daje najwyższy współczynnik tego typu zatrudnienia wśród jednostek naukowo-dydaktycznych i naukowych UMK.