Kontaktul. Wileńska 4, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 6001
e-mail: icnt@umk.pl

Nocna pełnia nauki - ICNT na Toruńskiej Nocy Naukowców

Zdjęcie ilustracyjne
fot. fot. Andrzej Romański

W ostatni piątek września Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na Toruńską Noc Naukowców. Na część atrakcji obowiązują zapisy, które ruszą 19 września w południe.

Bogatemu programowi Toruńskiej Nocy Naukowców zaplanowanej na 30 września będą towarzyszyły interesujące pokazy i warsztaty. Transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK będzie można zobaczyć w przestrzeni wystawy "Rzeka" w Młynie Wiedzy w godzinach 18:30-19:30:

  • dr Aleksandra Wypych, mgr Jan Nikadon, mgr Joanna Gorgol i mgr Maciej Cieślak z Pracowni Rezonansu Magnetycznego ICNT przedstawią pokaz pt. "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem". Badacze i badaczki opowiedzą o tym, jak ludzie różnią się pod względem preferowanej pory zasypiania i wstawania oraz podejmowania codziennych aktywności.
  • dr hab. Paweł Pomastowski, prof. UMK z ICNT opowie o "Tańczących biokoloidach". Biokoloioidy są to biologiczne układy koloidalne, będące makrocząsteczkami (tj. białka, tłuszcze) bądź żywymi mikroorganizmami (np. bakterie). Podczas tego pokazu naukowcy przedstawią i omówią wpływ środowiska chemicznego na zmianę barwy substancji - na oczach uczestników i uczestniczek pokazu roztwór bezbarwny zmieni się na malinowy, a czarny stanie się bezbarwny. Ponadto miłośnicy bajek będą mogli zobaczyć proces wywoływania dżina z butelki i wypalania Shrekowi miodu z uszu, a nawet usłyszeć ryczącego niedźwiedzia.
  • dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK i dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK z ICNT opowiedzą o "Biochemii na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z nasion oleistych i je przeanalizować". W trakcie pokazu naukowcy opowiedzą o tym, dlaczego tłuszcze z nasion oleistych są dla nas tak ważne i jakie znaczenie ma ich skład dla właściwości kulinarnych olejów z nich tłoczonych. Ponadto pokażą jak wyizolować tłuszcze z nasion oleistych i na czym polega ich analiza ilościowa i jakościowa w laboratorium biochemicznym.
"Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych. Warsztat Kognitywistyczny"
fot. Andrzej Romański

Na Toruńskiej Nocy Naukowców nie zabraknie również spektakularnych pokazów przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od godz. 19:00 do 21:00 dr Krzysztof Rochowicz, dr Andrzej Karbowski i mgr Mikołaj Karwacki z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej podczas "Szału niebieskich ciał" pokażą uczestnikom i uczestniczkom niebo. Naukowcy zaprezentują zgromadzonym najjaśniejsze obiekty i gwiazdozbiory oraz przelot ISS, które będzie można obserwować gołym okiem. Zainteresowani będą mogli przyjrzeć się również Księżycowi, Saturnowi i Jowiszowi przez teleskop. W razie niepogody pokaz odbędzie się w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z użyciem laptopa i projektora oraz programu Stellarium.

Między godz. 20:15 a 20:45 lic. Monika Mytlewska wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Chemików zaprezentuje pokaz "BŁYSKawiczna chemia". Przeważająca część doświadczeń będzie wykorzystywała ogień, blask, dym i kolorowe płomienie. Podczas pokazu widzowie poznają specyfikę reakcji i właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia.

Swoje stanowisko popularnonaukowe w przestrzeni wystawy "Rzeka" na II piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą miały mgr Zofia Tekień-Jankowska i lic. Karolina Pakuła z Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum. Podczas "Symulacji bez tajemnic" prowadzące zaprezentują możliwości symulatora osoby dorosłej Nursing Anne. Dodatkowo każda z osób uczestniczących będzie miała okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można doświadczyć jak początkujący chirurdzy nabywają praktycznych umiejętności laparoskopowych.

Badacze i badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają również na warsztaty w Młynie Wiedzy:

  • 18:00-18:45, 19:00-19:45: dr Daniel Żuromski, mgr Sławomir Duda (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK, Katedra Kognitywistyki), "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych. Warsztat Kognitywistyczny", obowiązują zapisy, ilość osób: 15, sala A4, 4 piętro
  • 18:00-18:20, 18:30-18:50: mgr Natalia Stachowiak, mgr Weronika Prus-Walendziak (Wydział Chemii UMK), "Chemiczne żelki", obowiązują zapisy, ilość osób: 12, sala A6, 6 piętro
  • 19:30-20:15: mgr Aleksandra Szczepańska, mgr Monika Boruta-Żywiczyńska (Wydział Humanistyczny UMK), "Let's play language", obowiązują zapisy, ilość osób: 8, sala A6, 6 piętro

Na warsztaty będą obowiązywały zapisy, które ruszą od 19 września od godz. 12:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.