Kontaktul. Wileńska 4, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 6001
e-mail: icnt@umk.pl

UMK na Nocy Innowacji

Zdjęcie ilustracyjne
UMK na Nocy Innowacji reprezentować będą: prof. Krzysztof Zienkiewicz, prof. Agnieszka Zienkiewicz, dr Aleksandra Wypych i prof. Paweł Pomastowski fot. fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu weźmie udział w 4. edycji Nocy Innowacji, która odbędzie się 22 października. W ramach wydarzenia najnowocześniejsze uczelnie, parki technologiczne, firmy oraz instytucje naukowe otworzą dla chętnych drzwi swoich laboratoriów i sal badawczych.

Celem Nocy Innowacji jest promocja dokonań krajowego sektora nauki oraz innowacji. Na trzy dotychczasowe edycje złożyło się ok. 190 spotkań i wydarzeń w 20 miastach w całej Polsce, m.in. Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi czy Płocku. Dzięki kampanii medialnej Digital Festival oraz współpracy z partnerami informacje o wydarzeniu dotarły do ponad 10 mln osób za pomocą mediów tradycyjnych i 7 mln osób w kanałach społecznościowych.

W programie najbliższej Nocy Innowacji znalazły się pokazy, nocne warsztaty oraz debaty ekspertów łączymy teorię z praktyką.

UMK zaprezentuje trzy pokazy przygotowane przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii.

Dr Aleksandra Wypych, mgr Jan Nikadon, mgr Joanna Gorgol i mgr Maciej Cieślak z Pracowni Rezonansu Magnetycznego ICNT przedstawią pokaz pt. "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem". Badacze i badaczki opowiedzą o tym, jak ludzie różnią się pod względem preferowanej pory zasypiania i wstawania oraz podejmowania codziennych aktywności.

dr hab. Paweł Pomastowski, prof. UMK z ICNT opowie o "Tańczących biokoloidach". Biokoloioidy są to biologiczne układy koloidalne, będące makrocząsteczkami (tj. białka, tłuszcze) bądź żywymi mikroorganizmami (np. bakterie). Podczas tego pokazu naukowcy przedstawią i omówią wpływ środowiska chemicznego na zmianę barwy substancji - na oczach uczestników i uczestniczek pokazu roztwór bezbarwny zmieni się na malinowy, a czarny stanie się bezbarwny. Ponadto miłośnicy bajek będą mogli zobaczyć proces wywoływania dżina z butelki i wypalania Shrekowi miodu z uszu, a nawet usłyszeć ryczącego niedźwiedzia.

Dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK i dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK z ICNT opowiedzą o "Biochemii na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z nasion oleistych i je przeanalizować". W trakcie pokazu naukowcy opowiedzą o tym, dlaczego tłuszcze z nasion oleistych są dla nas tak ważne i jakie znaczenie ma ich skład dla właściwości kulinarnych olejów z nich tłoczonych. Ponadto pokażą jak wyizolować tłuszcze z nasion oleistych i na czym polega ich analiza ilościowa i jakościowa w laboratorium biochemicznym.

Strona Nocy Innowacji

pozostałe wiadomości