ul. Wileńska 4, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 6001
e-mail: icnt@umk.pl

BabyLab

Gdy badamy dzieci, badamy samych siebie.
A. Goplik

Nasza misja

Każdy rodzic z fascynacją obserwuje rozwój swojego dziecka. Czasami jednak łatwo jest przeoczyć moment, w którym maluch nauczył się pierwszego słowa, zrobił pierwszy kroczek czy zaczął nadawać nazwy ulubionym zabawkom. Dzieci są niezwykle pojętnymi i bystrymi obserwatorami. W tym samym czasie, w głowach rodziców pojawiają się pytania: kiedy i w jaki sposób ich pociecha nauczyła się tego wszystkiego. Właśnie z myślą o tym jak rozwijają się funkcje poznawcze – pamięć, język i rozumowanie, powstała nasza pracownia.

Logo BabyLab

Czym jest Baby Lab UMK?

Baby Lab jest pracownią badań rozwoju poznawczego dzieci w Laboratorium Neurokognitywnym przy Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii. Poprzez realizację naszych projektów chcielibyśmy przyczynić się do dokładniejszego poznania rozwoju funkcji poznawczych u dzieci. Głównym celem naszej pracowni jest zbadanie sposobu w jaki rozwija się słuch, rozumienie mowy, pamięć i procesy poznawcze niemowląt. Pierwszy rok życia to niezwykle ważny okres dla wykształcenia się większości funkcji poznawczych. To również decydujący okres od którego zależeć będzie wrażliwość na subtelność słyszanych dźwięków oraz zdolności do nabywania kompetencji językowych. Dokładne poznanie mechanizmów rozróżniania dźwięków pozwoli nam nie tylko na opracowanie zabawek edukacyjnych, pomagających w rozwoju dziecka, ale również będzie pomocne we wcześniejszym diagnozowaniu różnego rodzaju zaburzeń.

 

Projekty:

W naszej pracowni wykonujemy podstawowe badania psychofizjologiczne w ramach, których wykonujemy badania okulograficzne, EEG, słuchu oraz obserwację interakcji. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem, zestawem odpowiednich narzędzi diagnostycznych orz tekstów psychologicznych. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwa doświadczona kadra oraz lekarz medycyny. Badania realizowane w BabyLab UMK nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie oraz zdrowie dzieci. Dzięki tym badaniom w przyszłości będziemy mogli wcześnie wykryć wiele nieprawidłowości rozwoju dziecka, a także stworzyć środowisko zapewniające optymalny rozwój dzieci.

Eyetracking

Badania okulograficzne (eyetracking) wykonywane w naszej pracowni, pozwolą przez chwilę zobaczyć świat oczami dziecka. Dzięki specjalnym czujnikom i kamerze działającej w podczerwieni, możemy śledzić oraz rejestrować ruch gałek ocznych. Otrzymujemy dokładny zapis tego, na co i jak długo w danym momencie patrzyło dziecko, a także co zwróciło jego uwagę. Jest to metoda nieinwazyjna, badanie wykonywane w obecności rodzica.

 

Obserwacja interakcji

Te badania pozwolą na obserwację sposobu, w jaki dziecko poznaje świat i komunikuje się z otoczeniem. Dzięki kamerom i specjalnym czujnikom będziemy mogli zanalizować zachowanie dziecka oraz dokładnie opisać emocje towarzyszące zabawie. Dokładna obserwacja interakcji pozwoli nie tylko na poznanie dziecka, ale również na identyfikację sygnałów często nieświadomie pomijanych w życiu codziennym.

Badania słuchu

Dzieci uczestniczące w badaniach słuchu wezmą udział w teście emisji otoakustycznych, który pomoże obiektywnie ocenić stan ślimaka ucha wewnętrznego. Pomiar jest nieinwazyjny i bezbolesny, stosowany np. w badanich przesiewowych słuchu noworodków. Drugie badanie oceniające funkcjonowanie ucha środkowego (Audiometria impedancyjna), składa się z dwóch etapów – mierzenia odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej (tympanometrii) oraz pomiaru odruchu z mięśnia strzemiączkowego. Podobnie jak poprzednie metody, są nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas badań dbamy o to, aby zarówno dziecko jak i rodzic czuli się komfortowo. Komplet badań powinien trwać około 20 minut.

EEG

Badania przy pomocy elektroencefalografu (EEG) należą do nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Za pośrednictwem aparatury i odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie zbadać pobudzenie pola bioelektrycznego mózgu. Dzięki temu dowiemy się co i w jakim stopniu pobudza mózg dziecka i czy proces ten zachodzi w prawidłowy sposób.

 

 

ENGLISH

Zapraszamy na badanie

Zapraszamy na bezpłatne badanie słuchu, rozumienia mowy i pamięci dzieci od 6 do 12 m-ca życia. Zachęcamy także do zapisywania na badania dzieci w wieku 6 lat.

Metody badań stosowane w naszej pracowni są nieszkodliwe i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Przy każdym badaniu dążymy do minimalizacji stresu i ewentualnego dyskomfortu związanego z badaniem. Dzięki współpracy – rodziców i Uniwersytetu, istnieją realne szanse na polepszenie jakości życia dzieci cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia poznawcze.

BabyLab to nie tylko przestrzeń badawcza, ale również miejsce spotkań z rodzicami. W naszej pracowni znajdują się zabawki, wygodne fotele, kanapy, łóżeczka i przewijaki. Na drugie piętro, gdzie mieści się nasza pracownia, można wjechać korzystając z dużej windy. Zależy nam na zapewnieniu komfortowych warunków zarówno dla dzieci jak i rodziców. Mogą Państwo liczyć na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z badaniami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Współpraca

BabyLab UMK jest częścią Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracujemy z wieloma ośrodkami i organizacjami badawczymi, medycznymi oraz edukacyjnymi, a także z ludźmi zajmującymi się rozwojem poznawczym. Dzięki wymianie doświadczeń pogłębiamy wiedzę o funkcjonowaniu naszych dzieci.

Uniwersytety

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
 • Uniwersytet Warszawski
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny

Instytucje naukowe

 • Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
 • Pracownia Psychologii Niemowląt przy Uniwersytecie Warszawskim
 • Laboratorium Psychologii Rozwoju Małego Dziecka przy Uniwersytecie Jagiellońskim

Szpitale i lekarze

 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu
 • Dr n. med. Agnieszka Garstecka
 • specjalista: otorynolaryngolog dziecięcy, audiolog i foniatra
 • Gabinet Lekarski ul. Zbożowa 7A, 87-100 Toruń

Wspierają nas również:

Fundacja Fabryka UTU: Iwona Chmielewska

Patronaty:

Urząd Miasta Torunia

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej

 

Żłobki współpracujące

Żłobek miejski nr 1 Żłobek miejski nr 2 Żłobek miejski nr 3 Żłobek niepubliczny BAM-BAM Żłobek niepubliczny BAM-BAM UMK
Adres Bażyńskich 24/26, 87-100 Toruń Heleny Piskorskiej 9, 87-100 Toruń Konstytucji 3 Maja 16, 87-100 Toruń Gustawa Morcinka, 87-120 Toruń Juliusza Słowackiego 5/7, Toruń
Telefon 56 623 12 79 56 659 93 90 56 648 65 54 531 613 380 534 465 855

Kontakt

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii
ul. Wileńska 4
87-100 Toruń
prof. dr hab. Marta Białecka
martabialecka-pikul@umk.pl

Zapraszamy do współpracy
BabyLab UMK jest pracownią otwartą na inicjatywy młodych naukowców. W naszym laboratorium można odbywać staże, praktyki lub wolontariaty, zgodnie z profilem naukowym i zainteresowaniami. Jednocześnie prowadzimy kilka projektów, w których potrzebna jest bieżąca pomoc.